*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 06:26:06


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: "13 letni tata"  (Przeczytany 2464 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
@¿mijka
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 1898


I get wings to fly... I'm alive ...


« : Luty 20, 2009, 17:21:29 »

Zapisane
duska90
Administrator
Aktywny u¿ytkownik
*****
Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 240



« Odpowiedz #1 : Luty 21, 2009, 12:46:39 »

dziecko ma dziecko...
Zapisane

dorka699
Moderator Dzia³ów
Ekspert
***
Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 2724


Aby znale¼æ mi³o¶æ nie pukaj do ka¿dych drzwi.


« Odpowiedz #2 : Luty 21, 2009, 16:48:52 »

szkoda komentowaæ ,a¿ strach co siê dzieje mój sym ma 14 lat i nie wyobra¿am sobie takiej sytuacji
Zapisane

Kto nie ma odwagi do marzeñ, nie bêdzie mia³ si³y do walki.
@¿mijka
Administrator
Ekspert
*****
Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 1898


I get wings to fly... I'm alive ...


« Odpowiedz #3 : Luty 27, 2009, 16:33:52 »

    Gdy pierwszy raz us³ysza³am o tej sytuacji s±dzi³am, ¿e to jedynie niesmaczny ¿art. Ogarnê³o mnie przera¿enie gdy okaza³o siê, ¿e jednak nie mam racji. Rzeczywi¶cie trudno zdobyæ siê na komentarz... przeczytajcie mo¿e to:

Nastolatki decyduj± siê na wspó³¿ycie seksualne
z powodu braku mi³o¶ci w rodzinnym domu
   
M³ode matki bywa, ¿e s± wyrzucane z domu, upokarzane, przymuszane do aborcji albo oddania dziecka do adopcji. Ojcowie dzieci reaguj± rozmaicie. Nierzadko przed obowi±zkami ojcowskimi ratuj± siê pieniêdzmi, odsuniêciem siê od dziewczyny i brakiem zainteresowania, niekiedy ucieczk± do innego miasta. Wyrzucani z domu nie s±, najczê¶ciej po piekielnej awanturze uzyskuj± pomoc rodziców, która ma im zapewniæ "wolno¶æ od zobowi±zañ".

- Najpierw ¶wiat rozpad³ siê na kawa³ki, ale trzeba by³o je jak najszybciej posklejaæ - to s³owa jednej z matek, gdy okaza³o siê, ¿e jej piêtnastoletnia córka jest w ci±¿y. I to ju¿ w szóstym miesi±cu. Córka nic na ten temat nie mówi³a, bo siê wstydzi³a. Nie, nie ba³a siê reakcji matki ani ojca, ale milcza³a "bo oni tacy zapracowani, zarabiaj± na domek jednorodzinny". - No to teraz bêdzie dwurodzinny - o¶wiadczy³ ojciec. - On tak umie: robiæ dobr± minê do z³ej gry - powiedzia³a jego ¿ona. Jednak tacy rodzice jakich ma Agatka, rzadko siê zdarzaj±. Zreszt± nie wiadomo co naprawdê sobie my¶leli, ile nocy nie przespali, jedno wiadomo: m±dry lekarz przekona³ ich, ¿e teraz ju¿ nie czas na po³ajanki. Tak¿e nauczyciele stanêli na wysoko¶ci zadania, a babcia, owszem, najpierw za³ama³a rêce, ale potrafi³a zmobilizowaæ swoje si³y i o¶wiadczyæ: - No to bêdê prababk±, co nie ka¿dej babci siê przytrafia. Czy¿by sielanka? Nie s±dzê, jednak z pewno¶ci± poczucie odpowiedzialno¶ci za m³ode ¿ycie w³asnej córki i to jeszcze m³odsze w jej ciele.


W roli rodzica


Zna³am niewiele nastoletnich matek, ale tak siê z³o¿y³o, ¿e te, które pozna³am by³y bardzo dzielne. Po urodzeniu dziecka nadal siê uczy³y, studiowa³y, przy wychowaniu dziecka pomaga³y im nianie, a rodzice ponosili koszty. Osobiste ¿ycie tych m³odych matek ró¿nie siê u³o¿y³o. Jedna jest od pocz±tku w szczê¶liwym zwi±zku z ojcem dziecka; druga zwi±za³a siê z nieletnim ojcem, pó¼niej pobrali siê, ale jednak rozeszli. Trzeci przypadek zdarzy³ siê w rodzinie z sze¶ciorgiem dzieci, rodzice m³odocianej matki adoptowali dziecko swojej córki i wszystkie dzieci razem siê wychowywa³y. Matka dziecka by³a kochaj±c± siostrzyczk±.

Nazbyt m³ode matki zazwyczaj ponosz± liczne konsekwencje. Bywa, ¿e s± wyrzucane z domu, upokarzane, przymuszane do aborcji albo oddania dziecka do adopcji. Mniej wiadomo o ojcach dzieci. Literatura naukowa wskazuje na to, ¿e wiêcej ni¿ jedna trzecia sprawców ci±¿y u nastolatek, to mê¿czy¼ni starsi o co najmniej piêæ lat. Postêpuj± ró¿nie, bardziej lub mniej odpowiedzialnie, natomiast prawdziwy wstrz±s prze¿ywaj± nastoletni ch³opcy, kiedy nieoczekiwanie staj± siê ojcami. Reaguj± rozmaicie: przed obowi±zkami ojcowskimi ratuj± siê pieniêdzmi (zyskuj±c zazwyczaj poparcie swoich rodziców), odsuniêciem siê od dziewczyny i brakiem zainteresowania (byæ mo¿e udawanym), niekiedy ucieczk± do innego miasta (na przyk³ad do ciotki). Wyrzucani z domu nie s±, najczê¶ciej po piekielnej awanturze uzyskuj± pomoc rodziców, która ma im zapewniæ "wolno¶æ od zobowi±zañ". Jednak bywa te¿ tak, ¿e rodzice obojga nastolatków spotykaj± siê i dokonuj± wysi³ku, aby z lekkomy¶lnych latoro¶li uczyniæ opiekuñczych rodziców. Czy m³odzi do tej roli dojrzej±? Nie ma tu regu³y i zale¿y to od wielu okoliczno¶ci.


Dorastaj±c do seksu


Poniewa¿ zarówno z jednostkowego, jak te¿ spo³ecznego punktu widzenia, przedwczesna ci±¿a i w jej wyniku przedwczesne macierzyñstwo oraz ojcostwo nie s± po¿±dane, warto siê zastanowiæ nad czynnikami ryzyka, które do tego prowadz±. Do maj±cych znaczenie mo¿na zaliczyæ: wczesne dojrzewanie p³ciowe, poziom hormonów, wp³yw ¶rodowiska rodzinnego i rówie¶niczego, tak¿e bardziej ogólne wp³ywy kulturowe.
Co do dojrzewania p³ciowego, to poza tym, ¿e jest ono w ca³ej dorastaj±cej populacji przy¶pieszone, jego tempo jest indywidualnie zró¿nicowane i niektóre dziewczêta oraz ch³opcy dojrzewaj± szybciej ni¿ rówie¶nicy. Tak¿e poziom hormonów p³ciowych jest zró¿nicowany. Wiadomo, ¿e czynniki te maj± zwi±zek przede wszystkim z genetyk±, jednak jej wp³yw jest zawsze interakcyjny, a nie wy³±czny.
Zaj¶cie w ci±¿ê jest oczywi¶cie poprzedzone stosunkiem p³ciowym. Jednak to nie tempo dojrzewania p³ciowego wyznacza czas rozpoczêcia ¿ycia seksualnego, bowiem tu decyduj±ce znaczenie maj± czynniki ¶rodowiskowe, a w¶ród nich na pierwszym miejscu rodzina. Jak na to wskazuj± liczne badania z ostatnich lat (prowadzone zagranic±), podstawowym czynnikiem chroni±cym nastolatki przed ci±¿± jest blisko¶æ psychiczna miêdzy rodzicami i dzieæmi.

Dopiero drugim istotnym czynnikiem jest ¶rodowisko rówie¶nicze. Wprawdzie rodzice zazwyczaj s±dz±, ¿e za ci±¿ê nastoletniej córki winny jest wp³yw rówie¶ników, ale - zdaniem badaczy - przeceniaj± negatywn± rolê kole¿anek i kolegów. Jest prawd±, ¿e grupa rówie¶nicza mo¿e namawiaæ, wywieraæ nacisk, dostarczaæ okazji, zagra¿aæ brakiem akceptacji przy niepodporz±dkowaniu siê grupie, tak¿e modelowaæ zachowania poszczególnych jej cz³onków oraz obdarowywaæ poczuciem presti¿u. Poza tym w grupie rówie¶niczej, a nie w samotno¶ci, m³ody cz³owiek pije alkohol i siêga po narkotyki.

A jednak badacze s± zgodni: bliska wiê¼ z rodzicami, dobre wzorce, przekazywanie jednoznacznych warto¶ci, okazywanie dziecku szacunku i zaufania, czêste rozmawianie z dorastaj±cym dzieckiem i okazywanie mu zainteresowania, a tak¿e ¿yczliwe kontrolowanie tego, co robi. To zestaw czynników, które wystêpuj±c ³±cznie, najskuteczniej chroni± zarówno przed przedwczesn± ci±¿±, jak te¿ przed nazbyt wczesnym rozpoczêciem ¿ycia seksualnego.[/]

Wzorzec matki i ojca


W wielu badaniach zwraca siê uwagê na blisko¶æ matki z córk± i ojca z synem. Ciekawe, ¿e w badaniach najnowszych podkre¶la siê rolê ojca w relacji z córk±. Wykazano, ¿e je¿eli ojciec darzy córkê szacunkiem i mi³o¶ci±, to staj±c siê dla niej wzorem mê¿czyzny, nie¶wiadomie przyczynia siê do tego, ¿e ch³opcy wydaj± siê jej dziecinni i ma³o mêscy. M±drze kochaj±cy ojciec jest te¿ zaprzeczeniem rozpowszechnionego pogl±du, ¿e doros³ym zawsze chodzi tylko o seks.

Niektórzy badacze wrêcz s±dz±, ¿e wczesna ci±¿a bywa niekiedy "kar±" dla nieobecnego ojca, który nie interesuje siê córk±. Tak¿e zimny emocjonalnie klimat w rodzinie przyczynia siê do tego, ¿e dziewczyna pragn±c ciep³a i blisko¶ci, szuka ich w napotkanym ch³opaku. I bardzo czêsto jest tak w wypadku rodzin z alkoholizmem oraz rodzin, w których wychowanie oparte jest o przemoc fizyczn±. W wielu badaniach nad ci±¿ami nastolatek stwierdzono, ¿e pierwsz± przyczyn± poprzedzaj±cego ci±¿ê seksu by³a chêæ oderwania siê od domu, a dopiero drug± - zakochanie siê.

To prawda, ¿e nie ma jednego czynnika, któremu mo¿na by przypisaæ odpowiedzialno¶æ za przedwczesn± ci±¿ê. Wszystkie czynniki s± powi±zane, pewn± rolê mo¿e te¿ odgrywaæ posiadanie starszego rodzeñstwa, tak¿e bieda w domu i poczucie beznadziejno¶ci. Równie¿ atmosfera w rodzinie jaka zazwyczaj panuje przed rozwodem rodziców mo¿e wywo³aæ ucieczkê w seks i wszystkie tego dalsze konsekwencje.
Tak¿e spo³eczne t³o wywiera negatywny wp³yw na m³odego cz³owieka, bowiem spo³eczna dezorganizacja mo¿e wywo³aæ chaos w jeszcze nieustabilizowanej osobowo¶ci. I wówczas ³atwiej o nieprzemy¶lane kroki i trudniej o przewidywanie konsekwencji. A konsekwencje maj± z regu³y szeroki zasiêg, bo na przyk³ad konsekwencje ci±¿y u nastolatki dotycz± nie tylko jej samej i ojca przysz³ego dziecka, nie tylko rodziców ka¿dego z dwojga m³odych, ale te¿ ca³ego spo³eczeñstwa.
                                                                   

Irena Obuchowska
Profesor, psycholog i pedagog, specjalistka w zakresie psychologii klinicznej.
Autorka ksi±¿ek o tematyce psychologicznej.
 
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.035 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

fox ads drzewcehalabardy szkolamagii saigo-no-chi